چهارشنبه 07 اسفند 1398
27

مدیر عامل بعدی شرکت ملی نفت را بیشتر بشناسید/ برنامه ریزی استرتژیک محور سیاست های آتی NIOC

مدیر عامل بعدی شرکت ملی نفت را بیشتر بشناسید/ برنامه ریزی استرتژیک محور سیاست های آتی NIOC

پیک نفت: در حالی که لحظه شماری برای تصویب نهایی و ابلاغ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مناصب اجرایی و دولتی به آخرین مراحل خود رسیده است انتظار می رود در برخی از وزارتخانه ها از جمله وزارت نفت شمار قابل توجهی از مدیران ارشد و روسا، صندلی های مدیریتی را ترک کرده و گروه تازه ای از مدیران ، بیژن زنگنه را در ادامه مسیر مدیریت این وزارتخانه یاری کنند.

در این میان و با توجه به اهمیت شرکت ملی نفت ایران در ساختار تولید، توسعه و درآمدزایی ملی و از آنجا که علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در فهرست مدیران بازنشسته است ، انتصاب معاون آینده وزیر نفت که بر صندلی مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران تکیه زند از اهمیتی فوق العاده برای کشور برخوردار است.

شرکت ملی نفت ایران به عنوان مسئول و متولی تولید منابع هیدروکربنی کشور و متولی بازاریابی و صادرات نفت خام به قلب تپنده و موتور محرک اقتصاد ایران معروف است و به ویژه در شرایط خاص آینده کشور که احتمال وقوع تحریم های گسترده ای نیز وجود دارد این مجموعه باید رویکردی استراتژیک و آینده نگرانه در پیش بگیرد.

هر چند در روزها و هفته های گذشته نام هایی برای نشستن بر کرسی مدیر عاملی شرکت ملی نفت ایران مطرح شده است اما شنیده های خبرنگار پیک نفت حاکی از این است که یک چهره  علمی با تخصص خاص برنامه ریزی استراتژیک قرار است مسئولیت معاونت جدید زنگنه در شرکت ملی نفت ایران را بپذیرد.

دکتر علی ممبینی که هم اکنون مشاور وزیز و رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی است مهمترین گزینه حال حاضر برای بر عهده گرفتن مسئولیت مدیر عاملی شرکت ملی نفت ایران است و شنیده شده است که در اوایل شهریور ماه حکم انتصاب او صادر خواهد شد.

بررسی های خبرنگار پیک نفت نشان می دهد ممبینی هم اکنون عضو هیات علمی و مدیر گروه دانشده کارافرینی فناورانه است و 4 سال تا زمان بازنشستگی اش باقی است و مجموع تجارب تخصصی و مدیریتی به علاوه اشراف او بر روند توسعه جهانی صنعت نفت و تبحرش در برنامه ریزی استراتژیک مهمترین دلایل انتخاب این چهره علمی صنعت نفت به عنوان سومین مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در دولت های( یازدهم و دوازدهم)  آقای روحانی است.

ممبینی که  در کارنامه اش قائم مقامی معاونت برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت، قائم مقامی معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت نفت، ریاست شورای فناوری اطلاعات صنعت نفت دیده می شود سالها استاندار چهارمحال و بختیاری و نیز نماینده دور چهارم مجلس و عضو هیات ریسه کمسیون برنامه و بودجه بوده است. او که مولف چهارده عنوان کتاب از جمله کتاب استراتژیک " ایران در افق چشم انداز " است، پس از خروج مدیران بازنشسته از صنعت نفت با ابلاغ قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان به  تنها چهره امروز صنعت نفت ایران تبدیل می شود که هم سابقه مدیریت در صنعت نفت ایران را داراست و هم سوابق اجرایی و پارلمانی در سطح استانداری و ریاست کمیسیون در مجلس را دارد .

به نظر می رسد با توجه به اینکه علی ممبینی طی سالهای اخیر در حوزه برنامه ریزی استراتژیک فعالیت های زیادی داشته است و این مساله " محور فکری و رویکرد اصلی" او محسوب می شود در دوره آینده مدیریت شرکت ملی نفت ایران شاهد به کارگیری مدل برنامه ریزی استراتژیک و آینده نگرانه خواهیم بود.

شنیده های خبرنگار ما حاکیست که انتصاب دکتر علی ممبینی بخشی از فرآیندهای اداری اش را طی کرده است و در هفته پایانی امردادماه این انتصاب نهایی خواهد شد.


روتیتر
کد خبر: 1087
  • مدیر عامل بعدی شرکت ملی نفت را بیشتر بشناسید/ برنامه ریزی استرتژیک محور سیاست های آتی NIOC

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

رویدادها و سمینارها
تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95 تقویم نمایشگاه های بین المللی تهران در سال 95

پیک نفت - تقویم رسمی نمایشگاه های بین المللی تهران